- Posted by Д-р Стоян Маринов
- On 29/04/2025
Увреждане на зъбите при диабет.
Увреждане на зъбите при диабет се причиняват се причиняват от много фактори. В тази статия ще разгледаме основните фактори за развитието на патология при диабетиците, методите на лечение, най-честите заболявания на зъбите и меките тъкани на устната кухина, както и мерките, които може да се вземат за предотвратяването им.
Увреждане на зъбите при диабет и диабетици, като: зъбен кариес, възпаление на венците / гингивит, пародонтоза /, кървенето на венците, лигавични заболявания, чувството за сухота в устата, проблемите със слюнчените жлези и загубата на зъбите са едни от малкото проблеми свързани с това коварно заболяване.
Какво предизвиква увреждане на зъбите при диабет?
Увреждане на зъбите при диабет са свързани с основното заболяване захарен диабет. В множество изследвания и трудове е установена корелацията между захарният диабет и зъбната патология. Уврежданията на тъканите в устната кухина се дължат на няколко свързани фактора:
- При диабетици нивата на кръвната захар са високи, което води до много благоприятна среда за развитие на микроорганизмите. Вирулентните микроорганизми в устаната кухина метаболизират захар. Когато нейната концентрация е висока за тях буквално става рай и микробиологичното число се повишава. По този механизъм те много по-бързо и по-лесно може да предизвикат зъбен кариес или възпалителни заболявания.
- Друг фактор при диабетици за увреждане на зъбите при диабет е проблеми с клетките на имунната система, а именно левкоцитите. При тях се забелязват проблеми с клетъчните мембрани и поради това самата имунна система не може да се справи по най-правилният начин с вредните микроорганизми.
- Трети фактор е податливостта на самите тъкани към по-бързо изразяване на патологията. Има различни проучвания, копито показват, че при диабетици прилепването на микроорганизмите по оралните структури е в пъти по-силно отколкото при хората без диабет.
- Четвърти фактор е, че диабетът е метаболитно заболяване, което променя правилният метаболизъм на въглехидратите, мазнините и протеините. Също така забавя правилното оздравяване на тъканите, което допринася за увреждане на зъбите при диабетици.
- Пети фактор е увреждането на съединителната тъкан в кръвоносните съдове при наличие на диабет.Диабета уврежда ендотелът на кръвоносните съдове. Това може да доведе до тромбози и други усложнения.
- При диабетици много често се наблюдава състоянието на ксеростомия-сухота в устата. Ясно че слюнка има защитна функция и отмива хранителните остатъци и микроорганизмите, но при диабет секрецията е намалена.
Кое е най-честото увреждане на зъбите при диабет?
Най-честото увреждане на зъбите при диабет е зъбният кариес. Благодарение на по-високите стойности на кръвна захар се развиват по-вирулентни микроорганизми като: strptococcus mutans, които са пряко отговорни към зъбният кариес.
Друго често срещано увреждане при наличието на диабет са пародонталните проблеми и проблемите с меките тъкани. При диабетици много често се наблюдава наличието на гингивит, кървене от венците при сондиране, наличие на пародонтоза и много чести възпаления на меките тъкани, тъй като те се увреждат от метаболитното заболяване.
Влияние на диабета върху здравето на венците:
Освен, че диабетът разрушава зъбите той уврежда и венците, зъбозъдържашият апарат и самата алвеоларна кост. Ето и някой от механизмите на действие на различните системни фактори:
- Натрупване на по-голямо количество зъбна плака поради високите стойности на кръвна захар;
- Наличието на по-вирулентни микроорганизми;
- Забавено оздравяване на самите тъкани и по-различен имунен отговор отколкото при здрав пациент;
- Повишена податливост на тъканите на възпаление;
- Наличие на лош дъх и неприятен мирис от устата;
Всеки един от тези налични фактори води сам по себеси до увреждане на тъканите и възникване на възпалително заболяване или увреждане на пародонта при диабет.
Какви са симптомите на увреждане на зъбите при диабет?
Симптомите на увреждане на зъбите и устната кухина при диабет са доста и се припокриват донякъде със симптомите на увреждане и при здрав пациент. Една от съществените разлики при пациентите с диабет е че тези симптоми са значително по-изразени и се срещат в по-млада възраст. Ето и най-честите симптоми:
- Зъбобол при наличие на зъбен кариес;
- Много бързо развитие на кариес, счупване на зъб или зъби, наличие на корени;
- Лесно кървене от венците;
- Подуване и зачервяване на венците;
- Трудно лечими възпаления;
- Намалено слюноотделяне и честа жажда;
- Наличие на лош дъх- халитоза;
- Развитие на гингивални, пародонтални и костни джобове и дефекти;
- Разклащане и падане на зъб или зъби;
- Много чести гъбични инфекции- микози;
- Развитие на глосити;
- Развитие на камъни в слюнчените жлези;
На какво трябва да обръщат внимание диабетиците за да предпазят зъбите си?
За да се предпазят зъбите при диабет независимо дали е тип едно или тип две това е нивото на кръвна захар и по специално нивото на гликиран хемоглобин. Ежедневното следене на тези показатели са изключително важни освен за оралното здраве,а и за общото. Сериозно внимание трябва да се обръща на личната хигиена. Миенето на зъбите трябва да се прави минимум по два пъти на ден, а най-добре е след всяко хранене.
Хранителната профилактика и здравословният начин на живот оказват огромно влияние върху здравето на устата и зъбното здраве. Редовното посещение в дентална клиника и чести прегледи при зъболекар също намаляват риска от развитие на патология.
Диабет и протезиране.
Протезирането при хората страдащи от диабет е усложнено породи промяната в метаболизма. При наличие на големи обеззъбени участъци се препоръчва използването на импланти. За използването на импланти при диабетици е описано в отделна статия. Когато се налага да се използва подвижно протезиране т.е използване на снемаеми зъбни протези е необходмо те да бъдат от по-висок клас. Те трябва да са изработени от хипоалергична пластмаса или от термосенс пластмаса. В новите съвремени материали са заложени материали намаляващи риска от инфекции. Когато няма алтернатива за лечение с импланти, снемаемите протези остават варант за възстановяване на функцията и естетиката на пациента страдащ от диабет.
Хранете се правилно за да предпазите зъбите си от увреждания при диабет.
Храненето и поддържането на правилна диета е много важно за диабетиците. Необходимо е храненето да е правилно и да се спазва диетата дадена от лекуващият лекар / ендокринолог / и наблюдаващият лекар по дентална медицина / зъболекар /.
Диетата целяща намаляване риска от увреждане на зъбите при диабет трябва да включва храни богати на витамини като например цитрусови плодове и зеленчуци. За укрепване на самите зъби е необходим прием на калций и витамин D те могат да бъдат набавени по естествен път с прима на млечни храни. Месото и рибата не бива да се изключват от менюто защото те са богати на протеини.
Вредните храни е добре да бъдат изключени от менюто или поне да бъдат намалени. Не е препоръчителна консумацията на храни богати на захар и въглехидрати. Все пак при диабета се нарушава инсулиновата секреция което пречи на клетките на тялото по нормален начин да усвояват въглехидратите.
Каква е профилактиката при страдащите от диабет?
Профилактиката е много важна за предпазване на зъбите от увреждане при диабет. Необходими са чести прегледи при дентален лекар в дентална клиника и често почистване на зъбен камък и зъбна плака на около 3 месеца. Задължително е преди почистване страдащите от диабет особено ако е инсулин зависим да приемат антибиотик.
Поддържане на изключителна орална хигиена е много важно. Пациента трябва да знае как да мие зъбите си и да поддържа ниско ниво на плака. Правилен хранителен режим и намаляване на стреса са също от съществено значение за намаляване на риска от увреждания и проблеми с устната кухина.
- вадене на зъб при диабет, вреждане на зъбите при диабет, гингивит при диабет, дентална клиника, диабет, диабет и импланти, здрави зъби и диабет, зъболекар, зъболечение при диабет, импланти при диабет, Кариес, кариес и диабет, пародонтоза при диабет, пародонтозоа, разрушвни зъби и диабет, хранене при диабет,