- Posted by Д-р Стоян Маринов
- On 15/05/2025
Какви са причините да се образуват петна по зъбите?
Общоприето е зъбите да са бели и да изглеждат много светли, но много често се образуват и петна по зъбите.
Снежнобелите зъби са приети от обществото като символ на здраве, благополучие и самочувствие. Поддържането на една прекрасна усмивка е трудна задача и не винаги е постижимо.
Всеки един от нас би желал да има красива усмивка и здрави зъби. Това обаче не се случва винаги въпреки нашите желания. Много често по зъбите се забелязват различни по цвят, големина и форма петна.
Те могат да бъдат най-различни и с различна етиология. Причините за наличие на петна по зъбите и преоцветявания могат да бъдат най-различни и от всякакво естество. Петната по зъбите може разбира се да бъдат и признак на развитие на някакво заболяване например развитие на един зъбен кариес. Най-честите причини за развитие на петна по зъбите са:
- Развитие на зъбен карие;
- Натрупване на зъбен камък и зъбна плака;
- Ранно развитие на флуороза;
- Наличие на не минерализирани участъци от зъба или емайлова хипоплазия;
- Никотинови оцветявания-при пушене;
- Оцветявания и петна по зъбите от кафе, напитки и храни;
- Оцветявания от антибиотици;
- Оцветявания от тежки метали;
- Бели петна след носене на брекети или ортодонтски апаратчета;
- Преоцветявания от различни по цвят и материали възстановявания или пломби;
Разбира се освен гореизброените фактори за петната по зъбите и оцветяванията са отговорни и множество други. Било то външни и вътрешни фактори от страна на организма. Начинът ни на живот, вредните навици, поддържането на оралната хигиена са все малки елементи от здравето на нашите зъби и устна кухина.
Какви са най-честите цветове петна по зъбите?
Съществуват различни по цвят петна по зъбите. Те зависят от причинителят им и от това къде са разположени по зъбната повърхност. Най-честите те са с жълто-кафяв цвят. Те най-често се предизвикват от непочистен зъбен камък и зъбна плака. След тях също като най-чести се наблюдават кафявите петна по зъбите. Те най-често са с кариозен произход. Черните петна по зъбите са симптом на вече разрастващ се кариес, който може да засегне дентина и да предизвика усложнения като: пулпит или периодонтит. Белите петна по зъбите са също доста често срещани. Те са доста специфични и може да се дължат на различни видове патологии и поради тази причина те ще бъдат разгледани в отделна статия. Сиво-зеленикави петна може да се дължат на прекомерна употреба на никотинови изделия като: цигари, пури, лули, вейпове. Този тип петна може да се дължат и на различни видове храни и напитки, но може да се дължат и на интоксикации / отравяния / с тежки метали. Наличието на мръсно кафяви петна отиващи към зеленикави може да се дължи на употребата на определени видове антибиотици в ранните етапи на живота.
Оцветявания свързани с храна:
Черните петна по зъбите може да са свързани с употребата на различни видове храна и напитки. При редовен прием на храни с по-тъмен цвят има риск зъбите вместо да са снежно бели да бъдат оцветени в по-тъмно и да не изглеждат така както бихме желали. Някой храни и напитки съдържат компоненти които с течение на времето може да оцветят зъбите. Такива храни например са цветните плодове и зеленчуци като: моркови, домати, патладжани, касис, боровинки, къпини, малини и други. Различните видове сосове също могат да оцветят зъбите и да образуват петна по зъбите. Такива например са: соевият сос, сос Уорчестър, сос Терияки, барбекю сосовете и всички по-тъмни но така вкусни сосове. Когато се говори за оцветяване на зъбите не бива да се подминават и различните цветни напитки. Тук разбира се не веднъж е споменавана ролята на кафето, червеното вино, различните видове чай, по-тъмните алкохоли като: коняк и уиски, както и някои видове цветни коктейли.
Петна по зъбите вследствие на лоша хигиена:
Петната и оцветяванията на зъбите в следствие на занемарена хигиена са много често срещани. Те най-често се наблюдават в шийките на зъбите близо до венеца. Те се дължат на натрупване на зъбен камък и зъбна плака. Те се отлагат и се закрепват здраво за емайлът на зъбите. Обикновено това оцветяване е с характерен жълтеникав цвят. Тези петна по зъбите се забелязват най-често в междузъбните пространства и може дори да придобият черен цвят, когато зъбният камък силно минерализира. Освен неприят външен вид зъбният камък води и до различни по вид заболявания като: зъбен кариес, гингивит, пародонтоза.
Черни петна по зъбите:
Черните петна по зъбите може да се дължат както вече споменахме на наличието на влошена орална хигиена. Освен това те може да се дължат и на наличието на един развиващ се кариес. При ранният карес първоначално се забелязва много леко прозиране на емайлът на зъба. С течение на времето това просветляване може да си промени цвета от светло към бяло до кафяво или черно петно. Тази промяна се дължи на разрастването и задълбочаването на кариесът. Развиват се бактерии произвеждащи кафяв пигмент, който води до преоцветяване. Когато се забележи наличието на черно или кафяво петънце по зъбите е необходимо да се предприемат мерки и пациента трябва да посети зъболекар в дентална клиника.
Бели петна по зъбите:
Както беше вече споменто белите петна по зъбите са много видове и те ще се разгледат в отделна статия. Тук само ще опишем най-честите причинители. Белите петна по зъбите може да се дължат на развитието на начален кариес или на една хипоминерализация на емайлът. Също така те може да се дължат на неправилно развитие на зъбният зародиш или на т.нар емайлова хипоплазия. Петната може да се дължат на флуороза, на травма, носене на брекети или ортодонтски апарати.
Как се лекуват петната по зъбите?
Петната по зъбите може да се лекуват по различен начин в зависимост от това какъв вид са те. Съществуват няколко различни начина на лечение, като те трябват да спазват няколко правила първо да възстановят функцията на зъба ако тя е увредена и втора да възстановят естетика мксимално близка до естественият вид на зъбите.
Орална хигиена и почистване на зъбен камък;
Поддържането на орална хигиена и редовното почистване на зъбен камък и зъбна плака са двте процедури с, които може да се премахнат петна по зъбите причинени от натрупване на микроорганизми и хранителни остатъци.
Реминерализация на зъбите;
Реминерализацията е голям клас лечебни мероприятия, която ще се разгледа в отделна статия, но тук ще се загатне за какво става въпрос. С помощта на специални гелеве се цели зъбите да се заздравят и да се реминерализират участъците в които липсва достатъчно хидроксиапатит.
Флуоризация;
Флуоризацията се използва за минерализиране на емайлът и заздравяване. На местата на деминерализационните петна се поставят флуорни препарати, които флуоризират емайлът и го заздравяват. Този метод има широко приложение при деца и подрастващи.
Микроабразия;
Това е нов иновативен метод. При него с помощта на специален гел и определени екскаватори / специален вид инструменти /, се премахва най-повърхностната част на засегнатият емайл. След това емайлът се обработва с реминерализиращи препарати и се цели изчезване на петната.
Професионално избелване на зъбите
Офис избелването или професионалното избелване на зъби може да премахне определени видове петна по зъбите. Най-често то се прилага когато имаме преоцветявания свързани с храна или консумация на напитки. Избелването на зъбите съще се прилага и при наличие на никотинови преоцветявания при пушачи.
Домашно избелване на зъбите;
Домашното избелване на зъби при наличие на петна се прилага като вторична стъпка след офис избелването. И при домашното избелване на зъби е необходима консултация със зъболекар и е добре то също да се проследява в дентална клиника за да се постигне добър и траен резултат.
Композитни фасети или фотополимерни възстановявания т.нар Бондинг;
Композитните възстановявания или т. Нар Бондинг се прилаг когато имаме наличие на кариозни петна или силно увредени зъби. Когато петната са по-дълбоки или вече освен петънца се наблюдават и дефекти в емайлът е необходима употребата на фотополимер за възстановяване на функцията и естетиката.
Керамични фасети;
Керамичните или порцелановите фасети са златен стандарт за естетика в стоматологията и денталната медицина. Те се използват когато петната по зъбите са много големи и не могат да се прикрият с никакъв друг метод. При тях се изпилява малка част от зъба и се възстановява с помощта на фасета. Този метод дава най-добри естетични резултати.
Каква е профилактиката на петната по зъбите?
- Превенцията е най-важната дейност за да се избегне развитието на бели и кафяви петна по зъбите. Съществува група методи, които като се спазват намаляват риска от развитито им. Първото правилна орална хигиена. Редовното миене на зъбите освен от развитие на петънца ще предпази зъбите и от кариес и други заболявания на зъбите и венците;
- Редовни контролни профилактични прегледи при зъболекар в дентална клиника. Честото посещение при зъболекар ще намали рискът от възникване на каквато и да е патология и ще подобри естетиката на зъбите.
- Правилен хранителен режим. Необходимо е правилно балансирано хранене, като се избягват храни и напитки водещи до оцветяване на зъбите;
- Внимателна и правилна флуорна профилактика при деца и подрастващи с цел да се избегне развитието на флуороза;
- При провеждане на ортодонтско лечение внимателно и стриктно да се следи за оралната хигиена и да се спазват препоръките на лекуващият дентален лекар;
- Избягване на приемът на антибиотици в ранна възраст, които могат да увредят зъбите.
В дентална клиника СМ-Дентал Консулт лекувате ли пациенти с петна по зъбите?
Да в денталната клиника лекуваме пациенти с преоцветявания. Първо се прави диагностика и причина за наличието на даденото състояние. След това се изготвя план на лечение. За лечението се използват най-съвременна техника и най-новите материали. Разбира се се обръща и сериозно внимание на профилактиката. За да се свържете с нас можете да ни намерите на формата ни за контакти ТУК.
- бели петна по зъбите, Бондинг, дентална клиника, дълбок кариес, Зъбен камък, зъболекар, Избелване, Кариес, кафяви петна по зъбите, керамични фасети, оцветяване на зъбите, петна по детски зъби, петна по зъбите, стоматолог, фасети, Флуороза, черни петна по зъбите, черно оцветяване на детски зъби, черно оцветяване на зъбите,