- Posted by Д-р Стоян Маринов
- On 13/04/2023
Гангрена на зъб или зъбна некроза
Гангрена на зъб е често срещана патологична находка в денталните практики. Това представлява заболяване на нервите на зъба, което е възпалително заболяване с продуциране на гноен секрет. Възпалението е тотално и необратимо. Пулпната гангрена може да бъде отворена гангрена или затворена гангрена. Това зависи от това дали пулпната камера е отворена или затворена. Също така гангрената може да бъде суха или мокра. Това зависи от наличието или липсата на секреция.
При наличие на пулпна некроза зъбът е не витален. При това състояние зъбният нерв е некротизирал и зъба е нечувствителен на външни дразнители. Интересно е, че при наличие не пулпна некроза много често не се наблюдава инфекция в некротизирал нерв.
В дадени моменти зъбната гангрена е доста проблематична защото причинява много силна внезапна болка. Обикновено това се случва, когато организмът реагира към антигените и токсините отделяни от некротизиралият нерв. Също така ако некротичният нерв бива колонизиран от микроорганизми започва развитието на гнойна инфекция, която също е много болезнена.
Множество автори определят зъбната гангрена и некрозата на нерва на зъба като краен стадии в развитието на пулпитът. Други определят това състояние като първата крачка към развитието на периодонтит-гранулом.
Симптоми на зъбната гангрена.
Първо да отбележим, че зъбата гангрена е продължителен и бавен процес. На фона на бавното протичане на заболяването симптоматиката е внезапна и остра. Обикновено зъбната гангрена започва със силна остра внезапна болка. Болката е много остра и специфична. Много пациенти казват „зъбът ми направо ще експлодира“. Също така не рядко хората се оплакват от това че усещат даденият зъб по-висок от другите зъби.
При стерилна зъбна некроза симптоми може да липсват. В устата се наблюдават интактни зъби без видими промени по тях или зъби с малко по-големи пломби. Също така може да се наблюдават и зъби с ясни признаци на невитални зъби, зъби с характерно променен цвят-потъмнели.Не рядко се срещат и зъби с големи кариозни лезии или фрактурирани зъби.
При изследване на даденият зъб с термични дразнители той не реагира на топло и студено с характерната чувствителност или болка. При електрометрично изследване с ток-електроодонто диагностика ЕОД зъбът не реагира.
Причини за развитие на пулпна некроза и гангрена.
Причините за този вид патология в устната кухина все още не са на 100% изяснени. Когато говорим за некроза на зъба там причините може да бъдат механични причини като различните видове травми. Също така може да бъдат химични (различни видове киселина) и термични (прегряване на зъба). Пулпна некроза може да се провокира и в следствие на лечение на дълбоки кариеси.
При зъбната гангрена причините освен горе описаните механични, химични съществуват и биологични причини. При гангрена има вече развитие на възпалителен процес, който се провокира от различни гнойно продуциращи микроорганизми.
Лечение на зъбна гангрена.
Лечението на това заболяване се извършва от зъболекар / ендодонтис / в дентална клиника. Обикновено то се провежда по спешност, защото пациентите идват в денталната клиника със силни болки. Лечението на гангрена е стандартно енднодонтско-кореново лечение. Лечението има своите особености.Първоначално зъбът се отваря (това е абсолютно безболезнено). Лечението може да се извърши и с дентален микроскоп и лазер. Това са нови методи на лечение и дават много добри резултати.
След отварянето следва обилно промиване с помощта на съответните разтвори. Следва много добро инструментиране и разширяване на каналите на зъба. След правилната обработка следва поставяне на лекарства в каналите на зъба. След стихване на острата симптоматика и възстановяване следва запълване на кореновите канали.
Когато е приключило цялото лечение и каналите са запълнени следва да се направи рентгенова снимка. Следва завършване на лечението с поставяне на пломба или изграждане на зъба.
Има ситуации, при които зъбите поразени от гангрена или некроза не могат да се лекуват консервативно и да се проведе стандартно кореново лечение. В такива случай може да се стигне до изваждане на проблемният зъб.
Антибиотик при зъбна гангрена.
В дадени случаи, ако пациентът има оток и подуване на меките тъкани може да се наложи и употребата на антибиотик приет през устата. Приемът на антибиотици трябва да бъде назначен от зъболекар. Освен антибиотик при зъбна гангрена се предписват и нестероидни противовъзпалителни средства за намаляване на болката и чуствителността.
Колко време се лекува гангрена на зъб?
Според патологичната находка лечението на гангрената на зъб може да е доста бавен процес. Когато има развитие на гноен процес с наличие на гнойна секреция лечението е по-бавно и изисква време за спиране на секрецията и симптоматиката. Лечението може да отнеме от няколко седмици до няколко месеца.