0898 582 084

Вадене на млечен зъб

  • Posted by Д-р Стоян Маринов
  • On 31/10/2024

Какво се прави преди вадене на млечен зъб?

вадене на млечен зъб

вадене на млечен зъб

Преди са се наложи вадене на млечен зъб било то в дентална клиника или у дома е необходимо родителите да се консултират първо със зъболекар или с детски зъболекар. Преди вадене на млечен зъб трябва да се прецени възрастта на детето и показанията за вадене. Също трябва да се установи от съответният специалист здравето и физическото развитие на детето.

Млечните зъби са особено важни за развитието на постояните зъби. Те са важни за здравето на постояните зъби и за правилното им подреждане. Ако даден млечен зъб е изваден преди или след нормалното време за смяна на зъба, това може да доведе до изкривяване и неправилно подреждане на постоянните зъби. Лекуващият зъболекар ще прецени дали е време за вадене на млечен зъб или не. Също така той ще попита родителите кога и как са поникали млечните зъби защото те са важни за развитиети на постоянните.

Кога е нормалното време  за смяна на зъбите и падането им?

Нормално време за смяната и падането на млечните зъби няма. То е строго индивидуално за всяко дете и зависи от множество генетични и индивидуални характеристики. Смяната на зъбите е индивидуална и също така зависи и от развитието на детето.

В литературата има множество изследвания и таблици, в които се посочва принципна норма за изникване на постояните зъби и смяната на времените. Тук е момента да се отбележи, че смяната на зъбите не става мигновено. Това е процес изискващ времеви период от около няколко години.

Първото разклащане и падане на млечен зъб по норма би трябвало да се случи около 6 годишна възраст. Това разбира се може да е по-рано около пет или пет и половина годишна възраст или по-късно около 7 годишна възраст.

Първата смяна започва първо с горните и долни резци на детето. Това са предните зъби. Този период от време трае между 6 и 8 годишна възраст. Ако след 8 годишна възраст млечните резци седят в устата тогава  трябва да се прибегне до консултация със зъболекар и при необходимост да се пристъпи към вадене на млечни зъби.

Между 8 и 10 годишна възраст има застой в смяната на зъбите. През това време детето е със смесено съзъбие. Този период е много важен и детето трябва да посещава дентална клиника по-често за да се следят времените и постояни зъби.

Следващият етап е между 10 и 13 години. През него се сменят кучешките зъби от долната челюст и първите кътници. След падането на първите кътници следва падането и смяната на горните кучешки зъби и след тях на горните и долните кътници. Ако до 13-14 годишна възраст все още има млечни зъби в устата ледва млечните зъби да се извадят при необходимост.

Какъв е правилният подход за вадене на млечен зъб?

Вадене на млечен зъб може да се осъществи в домашни условия или в дентална клиника. Вадене на млечен зъб трябва да се прави когато са налице фактори за екстракцията му и разбира се да бъде съобразено с възрастта на детето. Ако зъбът се вади в къщи всеки родител трябва да е запознат с някой специфики на процедурата особено ако ще е за първи път на детето и на родителя. Ако ваденето на млечен зъб ще се проведе в дентална клиника всеки родител трябва да е спокоен, че там работят специалисти и знаят какво и как трябва да се направи.

Вадене на млечен зъб в домашни условия?

Преди да се пристъпи към вадене на млечен зъб в домашни условия трябва да се спазват няколко важни правила. Родителят трябва да е подготвен и да е сигурен в това което прави. Първо  вадене на млечен зъб у дома може да се предприеме, когато зъбът се клати доста и е необходимо само леко усилие за да се извади. Ако зъбът не се клати не предприемайте нищо, а се консултирайте със специалист зъболекар.

Не бързайте с ваденето, ако зъбът не се клати до толкова, че детето може свободно да го бута с език. Когато е настъпил този момент зъбът ще излезе без голямо усилие.

Преди пристъпване към вадене на млечен зъб в домашни условия направете следното:

  • Първо подгответе детето и себе си. Обяснете му, че няма нищо страшно и, че това е нещо нормално, което се случва на всеки човек. Обяснете на детето, че няма да боли защото децата се плашат дори от лека болка. Не е нужно да се създава излишен страх у децата. Преди процедурата дайте детето да се изжабури със студен разтвор на вода за уста. Мястото на клатещият се млечен зъб може да се обтрие с едно кубче лед за няколко секунди.
  • Второ необходимо е да се се подготвили с няколко стерилни малки памучни марлички малък размер. Необходимо е добре да си измиете ръцете можете да използвате и дезинфектант за ръце. Те вече са достъпни от всеки един магазин или аптека след вълната от COVID-19. Когато всичко е готово прибегнете към вадене на млечният клатещ се зъб.

 

  • Действайте бързо и внимателно при вадене на млечен зъб. Подсушете с марличка клатещият се зъб. След тоа нимателно го хванете с марличката. Вижте посоката в която най-много се клати. Когато всичко това е готово с рязко и бързо движение извадете зъба в посоката на клатенето или в посоката на растежът. За горни зъби това е надолу а за долни нагоре. Не вътрете или усуквайте зъба.

 

  • Когато млечният зъб е излязъл се погрижете добре за наличната рана. С другата стерилна марля лекичко покриите наличната рана. Не я бършете и не натискайте. Може да има малко количество кръв, тъй като устната кухина и главата са доста добре кръвоснабдени. Нека детето стиска марлята в продължение на 15-20 мин. Нека детето да не яде в рамките на час, два. След това да яде по студени храни / може и сладолед /, и напитки.

 

  • Успокойте детето след ваденето на млечният зъб. Може да получи награда и да бъде окуражено, че се е справило много добре и, че е герой. Ваденето на млечен зъб не е трудна процедура но в очите на дете може да изглежда страшно. За това е необходимо детето да се насърчи и да се успокой. Включването на подарък винаги може да помогне.

Какво се прави след вадене на временен зъб?

След махане на зъба от зъболекар той знае какво трябва да се направи. Ако зъбът се извади от родител в домашни условия е необходимо детето да захапе една стерилна марличка. Родителите не трябва да се притесняват ако има малко кръв след премахването. Това е абсолютно нормално. Много рядко може да има усложнения като болка и подуване. Ако това се случи е необходимо да се направи консултация с детски стоматолог или стоматолог в дентална клиника или зъболекарски кабинет. Добре е той да има опит с деца и подрастващи.

Вадене на млечен детски зъб от зъболекар?

Професионалното вадене на млечен детски зъб се осъществява от зъболекар в дентална клиника. То няма нищо общо с ваденето в домашни условия на млечен зъб.  В денталната клиника или денталният център първо ще се направи обстоен професионален преглед на детето. Ще се вземат под внимание всички фактори. При нужда се правят образни изследвания за да се види наличието на резорбция на корена и развитието на зародиша на постоянният зъб.

След прегледа специалиста ще постави упойка и ще извади временият зъб без детето да усети никаква болка. Всяка специализирана детска дентална клиника има сепециално оборудване и специфичен инструментариум за вадене на млечни зъби.

Вадене на млечен зъб с упойка прави ли се?

Да, за вадене на млечен зъб се поставя упойка. Когато зъбът не е достатъчно разклатен, а се налага да бъде изваден с поставя упойка, стига детето да не е алергично. Ако има алергия е необходимо да се направи тест за алергия и да се избере подходяща упойка за вадене на съответният зъб. Понякога  ако млечният зъб е с не резорбирани корени се налага да се постви и упойка като за вадене на постоянен зъб. Всичко това се преценява от детски зъболекар в денталната клиника.

Погрешно е мнението на много родители, че временните / детски, бебешки / зъби не болят и нямат корени. Това е мит детските зъби също имат нерви, корени и болят също както постоянните. Особено силна е болката при развитие на кариес на ранното детство, кариес на млечните зъби, пулпит и периодонтит на детските зъби. При развитие на някои от тези заболявания, както и при вадене на зъби в съвременната детска стоматология се ползват упойки. Разбира се преди поставяне на упойка за детски зъб е нужно детето да е спокйно и да не изпитва страх от зъболекар.

Болезнено ли е поставянето на упойка за дете?

Самото поставяне на упойката в СМ-Дентал Консулт е абсолютно безболезнено. В денталната клиника разполагаме с най-модерни упойки и различни видове гелчета с различни вкусове. Те се поставят на мястото, на което се поставя самата упойка и детето не усеща абсолютно нищо.

Чрез използването на упойка децата са спокойни и бързо и лесно може да се извади даден зъб или да се направи дадено лечение. Също така когато преживяването не е болезнено, то не оставя травма у децата и те не асоциират ходенето на зъболекар с нещо лошо.

Проблем ли е ако извадим даден млечен зъб по-рано или по-късно?

Изваждането на млечен зъб или загубата му в по-ранен от необходимото момент не е добре. Времените зъби освен дъвкателна функция имат и друга функция. Те осигуряват място за пробив на постояните зъби. Ако даден млечен зъб се загуби в ранна детска възраст може да се наруши пробива на постоянният зъб.

Той може да поникне по-рано и да не е достатъчно минерализиран, което да доведе до бързо развитие на кариес. Също така постоянният зъб може да поникне на криво и да създаде проблеми със захапката.

Ако даден млечен зъб персистира твърде дълго в устата може да доведе до състояние на постоянният зъб наречено анкилоза. При това състояние даденият зъб не може да поникне и остава ретиниран в костта. За анкилозта ще се говори на дълго и на широко в отделна статия.

Каква трябва да бъде профилактиката?

Профилактиката е от ключов момент за правилното изникване на зъбите на децата и подрастващите. Необходими са редовни прегледи при зъболекар и да се следят сроковете за поникване на зъбите и за смяната на млечните зъби с постоянните. Децата от много малки трябва да се обучават в поддържането на орална хигиена и не бива никога да бъдат заплашени с ходенето на зъболекар. Родителите трябва да следят и за правилният хранителен режим.

Вадите ли детски зъби в дентална клиника СМ-Дентал Консулт?

Да в нашата дентална клиника има специален детски дентален кабинет, в който се извършват прегледите, манипулациите и леченията на деца и подрастващи. Денталната клиника разполага с най-ново и модерно оборудване за най-качествените съвременни лечения на деца. При нас може да се осъществи освен вадене на детски зъби цялостно и комплексно детско зъболечение от профилактика и профилактични програми през лечение чак до ортодонтия.