0898 582 084

Упойка за зъб или дентална анестезия

  • Posted by Д-р Стоян Маринов
  • On 04/01/2025

Упойка за зъб или дентална анестезия най-важните неща които трябва да се знаят.

Упойка за зъб или дентална анестезия и най-важните неща, които трябва да знаем за тях ще бъдат разгледани в настоящата статия. Разбира се за упойката за зъби има написани цели учебници, множество публикации и научни трудове. Ние няма да можем да акцентираме върху всичко това, което знаят и учат

упойка за зъби или дентална анестезия

упойка за зъби или дентална анестезия

лекарите по дентална медицина / зъболекарите/, но ще разгледаме най-важните аспекти и проблеми свързани с упойката за зъби  и денталната анестезия.

Правилният термин е дентална анестезия и той представлява съвкупност от действия и медикаменти целящи спиране и намаляване на болката в медицината и стоматологията и денталната медицина като цяло. Благодарение на съвременната упойка за зъб зъболекарите по Света и в България можем да извършваме операции, лечения, манипулации и изследвания, които преди години бяха невъзможни.

Ще боли ли?

Ще боли ли е най-често задаваният въпрос в денталните практики по целият свят било то дентални кабинети или големи клиники. За щастие в 21-век отговорът на този въпрос е Не!!!, няма да боли!!. Това е така защото във всяка съвременна дентална практика / дентална клиника / имаме чудесен набор от най-различни зъбни упойки. В дентална клина СМ-Дентал Консулт например разполагаме с най-новите и съвременни зъбни упойки, прилагани от най-добрите топ зъболекари в света.

Какво представлява упойката за зъб или т.нар анестезия?

Точният е термин е дентална анестезия. Думата анестезия идва от латински и означава безчувствен.  Това е терминът, с който се означава поставянето на упойки в медицината и стоматологията. Благодарение на съвремените средства за обезболяване-упойките може да се извършват множество медицински и стоматологични манипулации абсолютно безболезнено.

какво представлява упойката за зъби

какво представлява упойката за зъби

Съществуват основно два вида анестезия- обща анестезия / обща упойка / и локална анестезия / местна упойка /.  Това са двата начина на обезболяване на пациента в медицината и всеки от тях има своите специфики.

Обща анестезия:

  • Обща анестезия / обща упойка / при нея се прилагат различни видове медикаменти, които потискат централната нервна система. При общата анестезия пациента се преспива за направата на дадена манипулация. Общата анестезия се прави от специалист по анестезиология. Общата анестезия с преспиване се използва най-много в медицина за направата на операции и големи по обем манипулации. В последно време се прилага и често в денталните клиники и центрове на пациенти страдащи от дентална фобия и страх от зъболекари.

Локална анестезия:

  • Локална анестезия / местна упойка /. При нея с помощта на медикаменти- упойки се обезболява дадена част на тялото, но пациента остава в съзнание и не заспива. Локалната анестезия е най-често използваната и удобна анестезия от зъболекарите и денталните специалисти. Тя се използва за малки по обем медицински процедури в медицина и стоматологията, като например за вадене на зъб, лечение на кариес, лечение на пулпит и дуго.

Упойка за зъб:

Упойката е най-съвременно решение за справяне на проблемът с болката в медицината и стоматологията. Чрез прилагането на упойка пациента не усеща болка и дискомфорт при прилагането на дадено лечение. Голяма част от пациентите желаят поставяне на упойка по време на денталните процедури дори те да са абсолютно безболезнени. Тук трябва да подчертаем, че съвременните анестетици / упойки / са абсолютно безвредни.

упойка за зъби в денталната клиника с вазоконстриктор

упойка за зъби в денталната клиника с вазоконстриктор

Съществуват малък процент от хора, които още смятат, че упойките са вредни и избягват тяхното прилагане. Това не е вярно и упойки се прилагат ежедневно в денталните клиники и кабинети. Упойката за зъб е най-доброто решение за споравяне с проблема на денталната фобия или страхът от зъболекари.

Денталните упойки са химични вещества потискащи болката от манипулаците. Упойките са различни видове вещества на различни основни медикаменти като например: лидокаин, мепивастезин, артикаин и много други. Артикаинът и неговите производни са най-често прилаганите видове упойки в

упойка за зъби без вазоконстриктор

упойка за зъби без вазоконстриктор

съвременната стоматология. Те действат като подтискат обмяната на калиевите и натриевите йони в съответен нерв или група от нерви.

Различните видове упойки за зъби имат различни вещества и различен състав. Всеки един отделен вид има своите показания и противопоказания за прилагане. Поради това всеки зъболекар снема подробна анамнеза за здравословното състояние на пациента при първичният преглед.

Вашият зъболекар може да прецени какъв тип упойка е нужен за дадено лечение. Той решава каква упойка, колко и как да бъде поставена. Когато е необходимо се прави консултация със специалист алерголог, интернист или личен лекар.

Видове упойка:

Упойките се разделят според вида и методът им на поставяне общо на два вида интраорални ( поставят се вътре в устата ) и екстраорални (поставят се извън устната кухина). Тези два вида имат множество под видове. Ние ще опишем най-често прилаганите методи.

Съществуват различни видове на приложение на упойката за зъби. Ще разгледаме най-честите видове упойки според методът им на прилагане в устната кухина. Най-често използваните в практиката интраорални упойки  са: контактна упойка, терминална анестезия, проводна анестезия (периферна и централна), интралигаментарна анестезия, интрапулпарна анестезия.

Съществуват различни други методи на поставяне на упойки, но те се използват от зъболекарите по-рядко. Други и методи за поставяне на упойка и извън устната кухина те се означават като екстраорални методи за анестезия.

Интраорални:

Контактна анестезия:

Контактната упойка се поставя чрез напръскване със спрей или намазване с гел. Тя цели да обезболи повърхностно лигавицата, като действа на най-крайните разклонения на нервите. Обикновено тя се използва при деца а изваждане на разклатени млечни зъби или преди убождане с игла за поставяне на терминална или проводна анестезия.

Благодарение на контактната анестезия пациента се чувства спокоен и комфортно и не изпитва неприятно чувство от убождане. Контактната анестезия има повърхностен ефект и ефективност 15-20 мин. Най-често активно вещество при контактните анестетици е лидокаина. Съществуват различни видове контактни анестетици под формата на спрей, крем и гел.

Терминална анестезия:

Терминалната анестезия е една от най-широко опотребяваните в практиката методи на обезболяване. При нея се инфилтрира упойката в дадена зона инервирана от точно определен нерв. Този метод на обезболяване е високоефективен и се използва за обезболяване на предни ( фронтални зъби  )на

терминална анестезия за горни зъби

терминална анестезия за горни зъби

горна и долна челюст, както и на страничните зъби до 6-тите ( предкътниците ). Действие на тази упойка за зъби продължава от 40 мин до няколко часа. Това разбира се зависи и от типа на самата упойка и метаболизма на пациента. Терминалната анестезия се използва за всякакъв вид дентални лечения включително и за вадене на зъби.

Проводна анестезия:

Проводната анестезия се поставя най-често за задни зъби на долната челюст и на горната челюст. Тя се използва при по-големи като обем лечения включително вадене на зъби и вадене на мъдрец, както и различни видове операции на зъбите, меките тъкани и костите.

При проводната анестезия се цели достигането на упойката до точно определена точка от коста от която излиза

проводна анестезия

проводна анестезия

даден нерв. При нея се обезболяват големи обеми тъкани и много често пациентите описват „ че им е изтръпнало половината леце“. При проводна анестезия се обезболява езикът, зъбите, челюстта, бузите и лигавиците на дадената страна от която се поставя. Ефективността на този тип анестезия е от 2 до 6 часа.

Интралигаментарна анестезия:

Интралигаментарната анестезия е нов вид метод на  анестезия. При нея се използват много малки и тънки игли. Убождането се извършва в денталният лигамент на пародонтът на даден зъб. Това разстоянието между самият зъб и венеца. При интралигаментарната анестезия упойката се вкарва бавно в сулкуса и се обезболява само даден зъб или дадена мека тъкан около зъба.

Тя има краткотраен анестетичен ефект и се използва за точно определени манипулации. Също тя крие рискове от недостатъчно обезболяване, чувствителност на мястото на убождането, развитие на некроза на папилата на даден зъб, което е рядко усложнение.

Интра пулпарна или парапулпарна анестезия:

Интрапулпарната или парапулпарната анестезия се използва рядко в денталната практика, но все пак се използва и поради това ще я споменем.  При този вид анестезия се цели упойката да бъде поставена директно в самата пулпа на зъба / в нерва /. Поради нейната болезненост тя се използва по-рядко.

Колко време държи упойката за зъб?

Времето което държи упойката за зъб е строго индивидуално. Това зависи от типът на самата упойка и от методът на приложението й. Колко време трае местната дентална анестезия също зависи и от самият метаболизъм на пациента и общото му здравословно състояние. Времето, което държи упойката за зъб варира от няколко минути до няколко часа. Ако е по-лека упойката изтръпването е в порядъка на 1-2 часа. Ако упойката е по-силна времето е 3-4 часа. Разбира се това каква упойка ще се постави зависи от типът на манипулацията която ще се извършва.

Странични ефекти от денталната анестезия?

Страничните ефекти на стоматологичната / денталната / анестезия зависят от вида на използваната упойка. Различните видове упойки може да имат различни странични ефекти, които може да се появят с различна честота. Общата анестезия е свързана с повече рискове, за разлика от локалната анестезия или т.нар седация.

Всеки локален анестетик или даден медикамент може да предизвика обща или локална реакция. Най-опасната странична реакция е алергията към местна упойка. Алергията към локални анестетици е много обширна тема и ще се разгледа в отделна статия.

Реакциите на пациентите към упойките за зъби може да са най-различни. Те варират спрямо вида на упойката, количеството, начина на поставяне, общите фактори на организма, медицинското състояние. Страничните реакции може да са най-различни като например:

  • Алергични реакции,
  • Загуба на съзнание или причерняване,
  • Гадене и повръщане,
  • Главоболие,
  • Прилошаване,
  • Превъзбуда,
  • Сухота в устат и гърлото,
  • Повишаване на температурата и тремор,
  • Виене на свят,
  • Отпадналост,

Голяма част от страничните реакции са свързани с методът на поставяне на самата упойка, а не със свойствата на самият медикамент. Такъв пример е развитието на кръвоизлив и оток след упойка. Причината е в нараняване на кръвоносен съд, а не в самата упойка.

Оток след упойка за зъб?

Оток и подуване след поставяне на упойка за зъб може да е вследствие на нараняване на кръвоносен съд. Това най-често се случва при поставяне на проводна анестезия на долна челюст за обезболяване на задните зъби. Обикновено се получава зачервяване и подуване, което отшумява за няколко дни.

Подуване след упойка може да се дължи и на налично възпаление. Например след вадене на зъб и наличие на инфекция подуването не е заради упойката, а е заради самата инфекция и извършената манипулация.

Тризмус или контрактура.

Тризмусът или контрактура се получава отново при поставяне на упойка за долен зъб. Той много често се дължи на нараняване на снопчетата на дъвкателните мускули. Тризмусът също може да бъде и възпалителен. Тризмусът е невъзможност за широко отваряне на устата. По принцип това състояние отшумява за няколко дни. За състоянието тризмус ще бъде подробно описано в друга статия.

Хематом на бузата или в мястото на убождане.

Хематом на бузата се получава вследствие на нараняване на тъканите, през които преминава иглата при анестезия. Най-често се случва при пациенти с нарушения на кръвосъсирването. Наблюдава се зачервяване и подуване на бузата.

Токсичност.

Токсичността на анестетика зависи от самото вещество на упойката или от вазоконстриктора. Голяма част от упойките имат стабилизиращи вещества, които могат да дадат странична токсична реакция. Токсичността може да бъде от общ или от локален характер.

По литературни данни най-токсичен е мепивакаинът като препарат с токсичност около 3%. Това като вещество се прилага много рядко в денталните практики.  Токсичната реакция зависи също от количеството, начина на прилагане и скоростта на прилагане на самата упойка. Рисковете за токсичност са по-високи при пациенти със съпътстващи заболявания като пациенти с диабет, пациенти с нарушен метаболизъм и при пациенти с чернодробна и бъбречна недостатъчност.

Засягане на нерв при упойка за зъб.

Засягане на нерв при поставяне на упойка за зъб или т.нар парестезия може да се получи от самото убождане на нерва или инфилтрация на самият анестетик в нерва. Това може да доведе до локална исхемия на нерва  временно или постоянно изтръпване на мястото на приложение.

Кога се поставя упойка за зъб?

Упойка за зъб се поставя винаги, когато е необходимо.  Ситуации като вадене на зъб например е задължително поставянето на упойка. При манипулации като лечение на кариес, лечение на пулпит, лечение на периодонтит/ гранулом/, е необходимо поставяне на упойка. Също така упойка за зъб може да се постави при пародонтална терапия като почистване на зъбен камък. Упойка се поставя и при деца например когато се вадят млечни зъби.

Терапевтично лечение:

  • При терапевтично лечение се поставя дентална анестезия когато се лекуват кариеси и се поставят пломби или инлей. Упойката позволява пациента да бъде спокоен и да не усеща неприятни усещания при лечението на кариеса. Благодарение на анестезията зъболекарят може правилно да изчисти засегнатите от кариес тъкани и да направи съвършенна пломба / обтурация /.
  • Ендодонтско лечение-При кореновото лечение обезболяването е от съществено значение за качеството на лечението. Зъболекарят трябва да почисти кореновата и канална система на зъба и пациента не бива да усеща никакви неприятни емоции или болка. Поставянето на упойка, изолацията на работното поле с кофердам, използването на микроскоп, съвременна техника и съвременни материали са ключовите фактори за успеха на кореновите лечения.

Хирургична стоматология и хирургично лечение:

Анестезията в хирургията е абсолютно задължителна тя се прилага при различни манипулации, като например:

  • Вадене на зъби в горна и долна челюст;
  • Вадене на мъдреци;
  • Операции на мъдреци;
  • Операции на меките тъкани;
  • Пародонтални операции;
  • Премахване на кисти от меки и твърди зъбни тъкани;
  • Лечение на абсцеси и флегмони;
  • Биопсии;
  • Шиниране на зъбите при фрактури на челюстите;
  • Поставяне на импланти;

Профилактика:

Анестезия се поставя и при различни лечебни и профилактични процедури в пародонтологията. Според обемът на манипулациите лекуващият лекар по дентална медицина преценява каква упойка да бъде поставена. Ето и дейностите, при които е необходима дентална анестезия:

  • почистване на зъбен камък над венците и под венците / scaling /;
  • Закрит ръчен кюретаж на кореновите повърхности / root planing/;
  • различни пародонтални операции като присадки;
  • Гингивопластика;
  • Гингивектомия;
  • Избелване на зъбите;

Упойки при деца в детската стоматология:

Упойката за деца прилагана в детската стоматология е много обширна тема и ще бъде основно разгледана в отделна статия. Тук само ще споменем няколко насоки кога се употребява тя. При децата упойката за зъби има добри показания за намаляване на тревожността и денталната фобия. Също така е добре да се използва за да няма излишен стрес за детето и за да се улесни провеждането на самото лечение.

местна упойка лидокайн

местна упойка лидокайн

Противопоказания за поставяне на местна анестезия:

Съществуват различни противопоказания за поставяне на местна упойка в денталната клинка. Когато са налице такива противопоказания всеки зъболекар ще насочи пациента във високоспециялизарано болнично заведение. Ето и най-честите противопоказания:

  • Алергия към дадена упойка;
  • Общи заболявания, които не са контролирани;
  • Нервно-психични заболявания и разстройства;
  • Невротични състояния;
  • Хора злоупотребяващи с наркотични препарати и при наличие на зависимости;
  • При токсикози;
  • При хиперактивни деца;

С какви анестетици разполагате в Денталната клиника?

В дентална клиника СМ-Дентал Консулт разполагаме с широка гама анестетици. Винаги се стремим да имаме най-новите и най-безопасните медикаменти позволени на българският и европейски пазар. Ние спазваме стриктно протоколите за поставяне на анестезия и следим за качеството на предлаганите от нас услуги и лечебни мероприятия.